Kraty wema i kraty zgrzewane, co warto o nich wiedzieć?

Na co dzień spotykamy się z szeregiem wykonanych z metalu konstrukcji, nie zwracamy jednak na nie uwagi. Podczas wykańczania domu czy mieszkania odkrywamy jednak ich przydatność, a także zauważamy co możemy dzięki nim zyskać.

Kraty wema to jedne z najczęściej kupowanych produktów w kategorii konstrukcji metalowych. Wyróżniane wśród nich są kraty pomostowe (kraty zgrzewane, kraty pomostowe, czy też między innymi krany antypoślizgowe), a także stopnie wema, najczęściej wykorzystywane do produkcji schodów. Co decyduje o tym, że są to materiały tak często wybierane? Otóż cechują się one niezwykłą odpornością i nośnością, czyli stosowane mogą być do utrzymywania ciężkich konstrukcji, a także mogą być montowane w zakładach pracy, w których panują ciężkie warunki, np. stocznie czy fabryki, ponieważ dają swoistą gwarancję bezpieczeństwa. Dlaczego kraty te są tak mocne? Otóż wykonywane są w tak zwanej technologii zgrzewania oporowego, polegającej na wgrzaniu pręta poprzecznego w płaskowniki nośne. Tak więc elementy te są tworzone w trudnych warunkach, które na swój sposób hartują materiał i przygotowują go na dalsze doświadczenia. W ten sposób powstają wema kraty, które są maksymalnie trwałe i wytrzymałe, a także odporne na korozję i niekorzystne warunki pogodowe.

Oprócz konstrukcji stalowych, z których zbudowane są znaczące elementy, np. schody, czy podłogi w fabrykach znaczącą rolę ogrywają także takie materiały jak siatka cięto ciągniona, drut ocynkowany, siatka pleciona. Materiały te są niezwykle często wykorzystywane do produkcji płotów, ogrodzeń czy balustrad do ogrodzenia większych przestrzeni, jak także świetnie sprawdzają się w połączeniu z innymi materiałami, takimi jak kamień i tak dalej. Często wykorzystuje się je jako wypełnienia bram i furtek, filtrów i sit. Siatki takie charakteryzują się trwałością splotu, a także wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Bardzo ciekawie można wykorzystać także drut ocynkowany, wiele osób produkuje z niego tak zwaną instalację przeciwpożarową, która uchronić może nasze domostwo przed zgubnymi uderzeniami pioruna.