Szkoły językowe w Polsce

Nauka języków cieszy się w Polsce od przynajmniej kilku lat ogromnym zainteresowaniem. Możliwość poszerzania swoich horyzontów w kontekście lingwistycznym jest możliwa przede wszystkim dzięki przedmiotom obcym zapewnianym dzieciom i młodzieży w standardowych szkołach. Na rynku coraz częściej pojawiają się również profesjonalne szkoły prywatne, oferujące potencjalnym klientom szeroką ofertą związaną z nauką takich języków jak niemiecki, angielski czy rosyjski. W cenie są również języki romańskie (francuski, włoski, hiszpański) czy języki całkowicie dla nas orientalne (japoński, chiński, koreański). Wybór odpowiedniej szkoły językowej jest bardzo ważny, ponieważ wpłynie on na ostateczny poziom naszych umiejętności językowych. Warto zatem dobrze sprawdzić wszystkie szkoły językowe dostępne w naszej okolicy, by w efekcie zdecydować się na placówkę oferującą usługi spełniające wszystkie nasze oczekiwania.

Język obcy w szkołach

Dzieci mają z reguły styczność z językiem angielskim już od najmłodszych lat w szkole. Coraz częściej rodzice zapisują nawet kilkuletnie dzieci na dodatkowe zajęcia w przedszkolach. Wszystko po to, by pociecha już od najmłodszych lat zgłębiała tajniki lingwistycznej wiedzy. Język angielski jako przedmiot bardzo często obowiązkowy pojawia się zarówno w szkole podstawowej, jak i później w szkole gimnazjalnej czy szkole średniej. Warto jednak zaznaczyć, że obok angielskiego nierzadko wprowadzany jest drugi (czasami nawet trzeci!) język obcy. Zazwyczaj uczniowie mogą dokonać samodzielnego wyboru na przykład pomiędzy niemieckim, francuskim czy rosyjskim. 

W ramach dodatkowych programów (często dofinansowywanych przez Unię Europejską) dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w bezpłatnych kółkach języka obcego, na których poszerzają swoje umiejętności praktyczne oraz wiedzę teoretyczną. Jeśli takie zajęcia nie wystarczą, alternatywą pozostają programy nauczania zaproponowane przez prywatne szkoły językowe. 

Prywatne szkoły językowe

Dziś w każdym większym mieście możemy znaleźć przynajmniej kilka dobrze prosperujących szkół językowych. Każda placówka tego typu posiada unikatową ofertę skierowaną do konkretnych grup docelowych. Niektóre szkoły specjalizują się dla przykładu w szkoleniach językowych dla firm. Inne nastawione są na kursy indywidualne. Jeszcze inne prowadzą kursy dla kilkuletnich dzieci (często z rodzin dwujęzycznych). Za każdy kurs w szkole prywatnej trzeba oczywiście zapłacić. Warto jednak zaznaczyć, iż efekty nauki w takiej szkole często bywają najbardziej efektywne. Indywidualne podejście do kursanta, małe grupy językowe i regularne testy poziomujące to elementy, które rzeczywiście zwiększają efektywność nauki. Warto również zaznaczyć, że im dłużej uczymy się w danej szkole, tym większych upustów możemy oczekiwać. Bardzo często prywatne placówki oferują stałym klientom atrakcyjne rabaty. Nierzadko na drobne zniżki mogą również liczyć nowi klienci. Szczególnie seniorzy, uczniowie, studenci oraz firmy organizujące prywatne szkolenia językowe dla swoich pracowników. 

Język obcy na studiach

W ostatnim czasie popularnością cieszą się różne filologie obce, które można obecnie studiować na prawie każdej uczelni publicznej w Polsce. Nie da się ukryć, iż zainteresowanie skupia przede wszystkim filologia angielska. Niemniej jednak od jakiegoś czasu młodzi ludzie chętnie studiują takie kierunki jak sinologia, koreanistyka czy japonistyka. Warto zaznaczyć, iż na niefilologicznych kierunkach studenci bardzo często muszą zaliczyć język obcy jako obowiązkowy przedmiot. Ten ostatni trwa w zależności od uczelni od jednego do nawet kilku semestrów. Może kończyć się zwykłym zaliczeniem w formie pisemnej lub ustnej. Najczęściej trzeba jednak zdać z niego obowiązkowy egzamin (także w formie pisemnej bądź ustnej; czasami zaliczenie obejmuje obie części). 

Zagraniczne kursy językowe

Wiele szkół językowych organizuje wyjazdy zagraniczne dla swoich uczniów. Jeśli chodzi o angielski kurs językowy Anglia jest dzisiaj wybierana częściej, aniżeli Stany Zjednoczone. Taki stan rzeczy wiąże się przede wszystkim z kosztami wyjazdu. Kurs językowy na Wyspach Brytyjskich kosztuje nierzadko kilkakrotnie mniej. Niemniej jednak niektóre szkoły językowe organizują z powodzeniem wyjazdy do Ameryki. Takie placówki pomagają zdobyć również wizę, dzięki czemu przyszli kursanci nie muszą załatwiać skomplikowanych formalności na własną rękę. Popularnością w kontekście wyjazdów językowych za granicę cieszą się także Niemcy, Japonia czy Włochy i Hiszpania.