Aranżacja pokoju niemowlaka

Pierwsze tygodnie i miesiące życia dziecka są niezwykle ważne dla jego późniejszego rozwoju. Warto zatem zadbać o to, by pociecha już od pierwszych chwil czuła się w swoim domu przytulnie i bezpieczne. Jak się okazuje, aranżacja pokoju dla niemowlaka wcale nie jest prosta. Gdzie postawić łóżeczko? Czy przewijak jest potrzebny? Które meble przydadzą się w pokoju dziecka? Kiedy maluch może spać w swojej sypialni? Na te pytania próbowało odpowiedzieć wielu rodziców. Jak się okazuje, wspomniane odpowiedzi są kluczem do skutecznej i przytulnej aranżacji. Warto mieć świadomość tego, że dobry pomysł i zamysł pozwolą zaaranżować pokój maluszka przy niedużych nakładach finansowych. Liczy się nie tylko praktyczność tego miejsca, ale również jego dusza. Kolorowe dodatki, ozdoby wiklinowe i optymalne światło zapewniają dziecku piękne, charakterystyczne miejsce, w którym maluch będzie mógł się odpowiednio rozwijać, bawić i doskonalić swoje umiejętności.

Oddzielna sypialnia czy łóżeczko u rodziców

Młodzi rodzice stawiani są często przed dylematem: ustawić łóżeczko dziecka w swojej sypialni czy od pierwszych chwil życia pozwolić zasypiać maluszkowi we własnej sypialni. Najczęściej decydujemy się na pierwszą opcję, ponieważ czujemy ogromną potrzebę bliskości z nowo narodzonym dzieckiem. Chcemy troszczyć się o niemowlę o każdej porze dnia i nocy. Co więcej, dziecko często budzi się nad ranem na karmienie. Opcja z łóżeczkiem w sypialni rodziców okazuje się zatem po prostu bardziej praktyczna. Niemniej jednak najnowsze badania pokazują, iż dzieci śpiące w sypialniach dorosłych z czasem silniej uzależniają się od rodziców. Nie chcą zasypiać samodzielnie, a to prowadzi z kolei do kolejnych problemów behawioralnych. Jakie rozwiązanie wydaje się zatem najbardziej optymalne? Warto wstawić łóżeczko zarówno w pokoju rodziców, jak i w pokoju dziecka. Z czasem, gdy maluch przestanie potrzebować nocnych posiłków, warto pozwolić mu zasypiać we własnej sypialni. Jeśli boimy się o bezpieczeństwo dziecka, możemy postawić przy łóżeczku elektroniczną nianię. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup specjalnej maty montowanej pod prześcieradłem. Jeśli dziecko się z niej zsunie lub przestanie oddychać, głośny dźwięk natychmiast zaalarmuje rodziców. Tego typu rozwiązania zapobiegają między innymi śmierci łóżeczkowej. 

Kolory w pokoju dziecięcym

Bez względu na płeć dziecka, podczas aranżacji pokoju powinniśmy wybierać jasne, przytulne kolory. Doskonale sprawdzą się się tutaj odcienie beżu, bieli, zieleni czy koloru niebieskiego i różowego. Warto przede wszystkim pamiętać o tym, by jeden kolor nie dominował w sypialni dziecka. Może się bowiem okazać, że monotonia barw będzie wyłącznie przytłaczać i demobilizować domowników. Z myślą o późniejszych „wybrykach” malucha, warto wybrać tapety bądź farby zmywalne. Co prawda zapłacimy za nie więcej niż za zwykłe materiały wykończeniowe, jednak z drugiej strony odłożymy ewentualny remont na daleką przyszłość. Z reguły zmywalne farby i tapety są bardzo wytrzymałe, dlatego zmieniamy je wyłącznie wtedy, gdy dziecko z nich wyrośnie.

Przewijak w pokoju dziecięcym

Jedną z najważniejszych rzeczy w pokoju malucha jest przewijak. Ten stosunkowo niedrogi wynalazek może znacznie ułatwić młodym rodzicom opiekę nad maluszkiem. Co ciekawe, przewijaki nie zajmują dużo miejsca, więc z powodzeniem można je montować nawet w niewielkich pokoikach. Doskonałym rozwiązaniem jest przewijak zlokalizowany na komodzie. Takie rozwiązanie sprawia, że wszystkie potrzebne elementy (kosmetyki, ubranka, pieluchy) mamy w zasięgu ręki. Warto zadbać o to, by nad głową maluszka znalazły się ciekawe dekoracje. Uwagę dziecka z pewnością przyciągnąć wiszące ozdoby wiklinowe, wiszące pluszaki czy nakręcana karuzela. 

Dekoracje w pokoju dziecięcym

W pierwszych tygodniach życia dziecko może negatywnie zareagować na nadmiar dekoracji, dlatego warto stosować umiar podczas aranżacji sypialni niemowlaka. Dopiero po upływie kilku tygodni warto zawiesić w pokoju kilka interesujących ozdób. Mogą to być wspomniane już wcześniej karuzele nad łóżeczkiem, ozdoby wiklinowe nad przewijakiem czy różnego rodzaju zabawki na półkach. Na rozwój dziecka wpływa również odpowiednie oświetlenie, które powinno być przede wszystkim stonowane. Sztuczne lampy muszą dawać optymalną ilość światła, rolety i zasłonki powinny z kolei chronić pokój przed nadmierną ilością promieni słonecznych.

Wszystkie wymienione elementy są bardzo ważne, jeśli chodzi o rozwój i zdrowie dziecka. Warto pamiętać, że aranżacja sypialni niemowlaka powinna opierać się nie tylko na estetycznych rozwiązaniach, ale również na rozwiązaniach praktycznych. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z urządzanym pokojem, inspirację możemy znaleźć w sieci. Interesujące rozwiązania w kontekście aranżacji pokojów najmłodszych domowników znajdziemy na forach, blogach oraz stronach internetowych. Stosując wymienione wyżej rady, z pewnością osiągniemy zamierzony efekt końcowy i stworzymy idealny pokój dla naszego potomka.