Udekoruj swoje okno!

okienne iluminacjeJeszcze do niedawna dekoracje okienne ograniczały się do najprostszych form w postaci jednokolorowych rolet, moskitier oraz białych firan, które wprawdzie spełniały swoją praktyczną funkcję, nie zawsze dawały to, czego oczekiwaliby od nich właściciele lokali. Chociaż jeszcze jakiś czas temu firany okazywały się być przebrzmiałymi rozwiązaniami dekoracyjnymi, okazuje się, że współcześnie powróciły w wielkim stylu uzyskując momentami naprawdę wyjątkowe formy w postaci pięknie upiętych koronek i wielokolorowych falbanek, dzięki czemu same w sobie okazują się być na tyle atrakcyjne wizualnie, ze stanowią wyjątkowy detal podkreślający urok całego pomieszczenia.

Ze względu jednak na to, że nie każdy ma możliwość dekorowania klasycznych okien, ponieważ musi zadowolić się oknami dachowymi, może zakładać, że nie jest mu dane cieszyć się atrakcyjnym oknem. Oczywiście jest to nieprawda o czym świadczą chociażby elementy, które oferują w swoim asortymencie profesjonalni dystrybutorzy najsolidniejszych modeli okien, takich jak chociażby posiadający wyjątkowej jakości okna dachowe Velux czy Fakro. Obok klasycznych prostych rozwiązań w sklepach zaopatrzyć można się w oryginalne naklejki, które mogą pełnić dwie różne funkcje. Z jednej strony naklejka może pełnić rolę wyłącznie dekoracyjną czyli przedstawiać motywy kwiatowe czy dziecięce ozdabiające dużą powierzchnię szyby, z drugiej zaś może pełnić jednocześnie funkcję estetyczną i praktyczną, zwłaszcza, że wiele z nich posiada matową lub półmatową powierzchnię, dzięki czemu skutecznie chroni nasze pomieszczenia przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Oferowane w ofercie sprzedażowej okna dachowe Velux mogą być z jednej strony niewdzięcznym tworzywem dekoratorskim, jednak umiejętne operowanie dostępnymi akcesoriami może sprawić, że będzie się ono doskonale komponowało z całym wnętrzem. Oczywiście na oknach można postawić eleganckie ramki na zdjęcia lub kwiaty, jednak z punktu widzenia praktyczności, która nie pozwalałaby na swobodne utrzymywanie parapetów w czystości, warto rozważyć inwestowanie w dekoracje wiszące albo też same firany i zasłony. Do wyboru mamy nowoczesne ekrany wykonane z tkanin, rolety i żaluzje, które możemy dokładnie obejrzeć na rozmairtych stronach www, tak jak na przykład na witrynie http://www.roofstyle.pl/pl/sklep/velux-gzl-1059-,140,12619.html, jednak może się okazać, że w zależności od naszych pomysłów i sposobu manipulowania tworzywem, każde okno będzie wyglądało zupełnie inaczej. 

Poszukując dekoracji okiennych powinniśmy kierować się jednak całościowym charakterem wnętrza, ponieważ kolorystyka oraz bogactwo motywów może nieodpowiednio komponować się z meblami czy kolorami ścian. Jeżeli posiadamy wyjątkowo barwne tapety lub obicia foteli, lepszy efekt uzyskamy ograniczając się do prostych dekoracji okiennych, w przeciwnym razie zamiast elegancji uzyskamy skrajny przepych, który sprawi, że zdezorientowani goście nie będą wiedzieli na czym skupić swój wzrok. Pamiętajmy o tym, że dekoracja okna ma być nie tylko praktyczna, ale i estetyczna. Działajmy więc na zasadzie kontrastów i przeciwieństw, które pomogą nam zachować umiar w selekcjonowaniu dostępnych materiałów.