Kuchnia – sztuka łączenia funkcjonalności z estetyką wnętrza

meble w kuchniRaz na jakiś czas w każdym mieszkaniu przydaje się remont. Zazwyczaj wiąże się on z podwyższeniem wartości estetycznych. Zrywamy bowiem ze ścian to, co już dawno odeszło do lamusa, zmieniamy meble i dekorujemy wnętrza zgodnie z obowiązującymi aktualnie trendami. Jednak bardzo często podjęcie decyzji o przeprowadzeniu remontu ma również drugie, głębsze i nieco bardziej sensowne dno. Mianowicie, warto czasami poprawić funkcjonalność przestrzeni. Szczególnie, jeśli jest się właścicielem niewielkiego mieszkanka znajdującego się w bloku. Doskonałą okazja ku temu jest remont. W kwestii poprawy funkcjonalności najczęstszą „ofiarą” padają łazienki oraz kuchnie? A co konkretnie stwarza nowe, praktyczne możliwości? Wystarczy poznać parę sztuczek, a także zorientować się w najnowszych rozwiązaniach, jakie proponują projektanci wnętrz.

 

Jeśli decydujemy się na remont kuchni, warto więcej uwagi poświęcić meblom. Połowa sukcesu w kwestii funkcjonalności tego rodzaju pomieszczenia zależy właśnie od nich. W sklepach i salonach meblowych ich producenci oferują nam gotowe zestawy. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie dla tych osób, którym zależy na czasie. Poza tym, wiele gotowych projektów jest naprawdę bardzo ładnych i praktycznych. Jednak, jeśli chce się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w swojej kuchni, a tym samym podnieść do maksimum jej funkcjonalność, warto zainwestować czas i fundusze w meble kuchenne robione na wymiar. Na początku podkreślam, że tego rodzaju rozwiązanie wcale nie musi być kosztowne, często jest nawet tańsze niż zakup gotowych zestawów. Wszystko zależy od rodzaju materiału do budowy mebli, ich innowacyjności oraz wielkości. A dlaczego meble kuchenne na wymiar są tak korzystnym rozwiązaniem? Doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, które wymagają sensownego rozplanowania i ustawienia wszystkich mebli oraz zwiększenia poziomu funkcjonalności. Warto zatem wykorzystać przestrzeń pod samym sufitem na zawieszenie szafek. Można to zrobić na całej długości ścian. Dzięki temu zyska się znacznie więcej miejsca do przechowywania. Doskonałym rozwiązaniem są również szafki typu cargo. Od pewnego czasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Swoją niesłabnącą popularność zawdzięczają praktyczności. Tego typu szafki są wąskie, więc zajmują niewiele miejsca na podłodze, ale jednocześnie są bardzo wysokie, mogą nawet dochodzić pod sam sufit. Otwierają się tak, jak szuflady, przez co gwarantują łatwy dostęp do wszystkich przedmiotów i produktów, które są wewnątrz nich schowane. W ogóle świetnym rozwiązaniem jest zastąpienie szafek szufladami. Powinny one być szerokie, dość duże, ale jednocześnie niezbyt głębokie. Staną się wówczas doskonałym miejscem do przechowywania garnków i wielu kuchennych akcesoriów. Zdecydowaną zaletą szuflad, która odróżnia je od szafek, jest łatwość dostępu do schowanych w nich rzeczy. Oczywiście kilka szafek również przyda się w kuchni. Najlepiej by były montowane pod sufitem, a także w trudno dostępnych miejscach, na przykład w narożnikach lub w bardzo ciasnych, wąskich zakamarkach. Dzięki temu wykorzysta się te miejsca, w których nie da się niczego postawić, a które staną się doskonałą przestrzenią do zamontowania małej szafeczki. Takie rozwiązania są nie tylko bardzo nowoczesne i uchodzące za oryginalne, ale również bardzo funkcjonalne. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić w życie kilka własnych pomysłów. Jeśli bowiem chodzi o meble kuchenne to każdy projekt powinien być maksymalnie dostosowany do indywidualnych wymiarów poszczególnych kuchni. Tylko w ten sposób uda się poprawić ich funkcjonalność.

Meble kuchenne na wymiar stwarzają również inne możliwości związane z zabudowywaniem pewnych sprzętów gospodarstwa domowego. Oczywiście nie w stosunku do każdego urządzenia da się to zrobić, ale o ile tylko jest to możliwe, to warto zdecydować się na tego rodzaju rozwiązanie. Zapewni to nie tylko większą estetyczność, ale również funkcjonalność. Pozbywając się pewnych urządzeń z blatów, zyskuje się większą powierzchnię do pracy. Dotyczy to między innymi ekspresów do kawy oraz kuchenek mikrofalowych. Warto także zainwestować w zmywarkę, ponieważ pomoże ona wprowadzić oszczędności dzięki zmniejszonej ilości zużytej wody i energii, ale też umożliwi zamontowanie jednokomorowego zlewozmywaka. Jest to kolejny sposób na zyskanie więcej miejsca na bufetach kuchennych. I trzeba przyznać, że schowane w szafkach zmywarki i lodówki wyglądają zdecydowanie lepiej.nowoczesna kuchnia

Meble kuchenne to także sposób na stworzenie wnętrza odznaczają się oryginalnym, jedynym w swoim rodzaju wyglądem. Warto więc wybrać takie, które oddają wizerunek całego mieszkania i komponują się z nim. W ten sposób cała przestrzeń zyskuje na indywidualnym charakterze. Można nawet zainwestować w oryginalne materiały służące do budowy szafek oraz wybrać wzornictwo. Niemal każdy producent mebli oferuje szeroką paletę barw i motywów, które służą ozdobieniu mebli kuchennych. Modne stało się też ozdabianie frontów szafek okleinami w rodzaju fototapety. Można więc wybrać motyw kwiatowy, który będzie rozciągał się na całej długości szafek wiszących, tworząc tym samym ciekawą kompozycję i stanowiąc jednocześnie główny element wystroju wnętrza. Pamiętając o funkcjonalności, warto wybrać takie materiały, które będą łatwe do utrzymania wysokiego poziomu czystości i higieny. Niezbyt dobrym pomysłem, pod tym kątem, są meble kuchenne na wysoki połysk. Być może i świetnie wyglądają, ale tylko do momentu, w którym nie odcisną się na nich palce. Czyszczenie takich powierzchni tez nie należy do najłatwiejszych, ponieważ jest czasochłonne. Warto więc zapytać producenta o optymalny rodzaj materiału, na przykład drewna, które będzie nie tylko doskonale się prezentować, ale zagwarantuje również łatwość utrzymywania czystości. Meble powinny być także dość odporne na działanie rozmaitych środków chemicznych, dzięki którym poziom higieny jest najwyższy. Dobrze zaplanowany remont kuchni może przynieść efekty lepsze od zamierzonych. Wystarczy tylko stosować się do wymienionych wskazówek.