Raportowanie w nieruchomościach

nieruchomościPojawiająca się ostatnimi czasy tendencja wzrostu cen za wynajem mieszkania idzie w parze z obniżeniem odsetek za kredyt mieszkaniowy. Analiza nieruchomości pokazuje, że w efekcie w wielu dużych miastach w naszym kraju bardziej opłaca się kupić niż wynająć cztery kąty. Bezdyskusyjnie bardziej korzystne jest posiadanie mieszkania, ale do tej pory miesięczna opłata za wynajem była niższa niż odsetki.

 

Wzorem zachodnich krajów europejskich mamy do czynienia z odwróceniem tej sytuacji. Jeżeli obliczymy koszty, jakie musi wydać osoba wynajmująca mieszkanie i porównamy je z odsetkami, okaże się, że wynajem mieszkania jest bez sensu.

Różnica ta sięga już kilkuset złotych miesięcznie. Powinniśmy się zatem bardzo dobrze zastanowić zanim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie. Ceny lokali wahają się w zależności od wielu czynników, a odpowiednia analiza nieruchomości jest tu niebędna. Najważniejszy jest dla nas stan budynku, plan architektoniczny i wykończenie – to jasne. Ale zwracamy również uwagę na lokalizację. Spadek lub wzrost procentowy ceny mieszkania zależy przede wszystkim od połączenia komunikacyjnego z resztą miasta. Bardzo ważna jest również odległość od parków zieleni.

Cena spada jeżeli w pobliżu znajdują się tereny przemysłowe, tory kolejowe, stacja benzynowa czy lotnisko. Na cenę wpływa również wysokość piętra, na jakim się lokal znajduje. Te oraz inne czynniki decydują o poziomie zainteresowania a tym samym o wysokości ceny również tej za wynajem, chociaż w mniejszym stopniu niż ma to miejsce w przypadku kupna lub sprzedaży.