Analiza rynku nieruchomości

nieruchomościJak to jest możliwe, że w wielu krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych koszt wynajmu mieszkania przekracza jego zakup? Nie byłby to dla nas spory problem, gdyby nie to, że tendencja taka pojawia się już w naszym kraju. Dotyczy ona przede wszystkim największych miast o liczbie ludności około sześciuset tysięcy osób, choć nie tylko, bo również Lublina, Szczecina oraz Gdańska.

 

Różnica między wynajmem, a kupnem, na korzyść tego drugiego, jest coraz większa, tak pokazuje analiza runku nieruchomości. Ceny sprzedaży są jednak zróżnicowane i niestabilne. Zróżnicowanie cenowe zależne jest od lat, w którym blok mieszkalny został wybudowany. Okazuje się, że mieszkania, które powstały w latach siedemdziesiątych kosztują aż o szesnaście procent mniej. Są to zwykle budynki, które nie przyciągają swoim wyglądem zewnętrznym o typowej architekturze PRL-u. Były one budowane ze względu na ilość, a nie jakość. Czynnikiem wpływającym na cenę lokalu ma również odległość od głównych przystanków w danym mieście. Jeśli chodzi o Warszawę, dotyczy to przede wszystkim metra i wygląda następująco: mieszkania oddalone od stacji metra o nie więcej niż jeden kilometr są o około czternaście procent droższe. W dalszej kolejności istotna jest także odległość mieszkania od parków zieleni. I tak lokal, który znajduje się w pobliżu takiego miejsca kosztuje o około pięć procent więcej. Co dziwne odległość od torów kolejowych znajduje się dopiero na czwartym miejscu. Blok mieszkalny, który mieści się w pobliżu torów oferuje mieszkania tańsze o około dwa procent. Znaczenie ma także odległość od szpecących krajobraz i wpływających na zanieczyszczenie powietrza fabryk, hut i dużych zakładów przemysłowych. W tym przypadku mieszkania takie tracą na wartości około jeden procent. To samo dotyczy również cmentarza.

Jeśli chodzi o lokalizację, ważna jest również odległość od centrum miasta. Z każdym kilometrem ich cena spada o około dwa procent. Dzieje się tak ponieważ, decydując się na mieszkanie w mieście, a nie na przedmieściach, kierujemy się właśnie wygodą i drogą, jaką musimy pokonać do pracy czy szkoły. Ma to przede wszystkim znaczenie dla osób młodych i dynamicznych, przede wszystkim studentów.

Oprócz samego otoczenia, ważne są także inne czynniki. Cenę mieszkania obniża piętro na jakim się znajduje. Najcenniejsze mieszkania znajdują się poziom wyżej od parteru, na którym lokale są tańsze nawet o kilka procent. Te, które zlokalizowane są wyżej są tańsze o jedną dziesiątą procenta z każdym piętrem. Parterowe lokale nie cieszą się popularnością. Z kolei mieszkania znajdujące się zbyt wysoko są dla nas niewygodne.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływające na cenę lokalu nie są jednak kompletne. Wartość mieszkania podnosi oczywiście jego metraż, stan oraz rozplanowanie pomieszczeń. Wymagania poszczególnych rodzin są różne, ale zwykle większość z nich ma na uwadze wygodę i przestrzeń. Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w budynkach nowych, należących do nowoczesnych osiedli strzeżonych. Podnoszą one swój standard bezpieczeństwem i praktycznymi rozwiązaniami dla mieszkańców.

rzeczoznawcaRodzinom z dziećmi zależy przede wszystkim na tym, aby ich pociechy mogły spędzać bezpiecznie czas wolny na zamkniętym podwórzu. Ważna jest również odpowiednia ilość miejsc parkingowych, co gwarantują garaże podziemne wyposażone w monitoring. Zamknięte osiedla są nie tylko bardzo atrakcyjne wizualnie, ale również bardzo doskonale zaplanowane pod względem architektonicznym. Mieszkania takie są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Nowoczesne budownictwo gwarantuje proste i mniej awaryjne rozwiązania instalacyjne. Ocieplony z zewnątrz budynek i mieszkania zaprojektowane są tak, aby maksymalnie zaoszczędzić energię cieplną.

Wynajem mieszkania w największych miastach o przeciętnej powierzchni czterdziestu metrów kwadratowych kosztuje około dwóch tysięcy złotych na miesiąc. Opłaty dodatkowe przy tak wysokiej sumie nie robią różnicy. To koszt wynajmu rośnie w zależności od tych samych czynników, które wpływają na cenę mieszkania. Zazwyczaj jednak wysokość cen jest bardziej zróżnicowana. Okazuje się jednak, że jeśli otrzymalibyśmy kredyt na mieszkanie, miesięczne odsetki razem z opłatami dodatkowymi wynosiłyby mniej o kilkaset złotych od wynajęcia lokalu. W mniejszych miastach takich jak Bydgoszcz czy Toruń ta tendencja jeszcze się nie pojawiła.

Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nawet jeśli miesięczna opłata w ramach kredytu byłaby wyższa niż wynajem, jest to jedynie spłata czegoś, co należy tak naprawdę do nas, podczas gdy wynajmując mieszkanie, pozostajemy bez niczego. Tendencja ta ma wartość wzrostową, ponieważ analizy rynku nieruchomości pokazują, że spada oprocentowanie za kredyt mieszkaniowy. Comiesięczna wpłata gotówki na cudze konto nie może być dla nas opłacalna. Zakup mieszkania jest poważną decyzją, ale korzystniejszą niż wynajem lokalu. Powinniśmy zatem kierować się tym, co pokazuje analiza rynku nieruchomości i starać się wybrać to, co będzie dla nas najlepsze. Na stronie firmy Walor, zajmującej się wyceną, znajdują się przydatne informacje dotyczące branży nieruchomości, dlatego warto się z nimi zapoznać. Poszukiwanie idealnego mieszkania nie jest łatwe, ale wytrwałość może się w efekcie końcowym rzeczywiście opłacić.