Męskie buty w różnych odsłonach

buty męskieSpecjaliści zgodnie twierdzą, że nic nie poprawia męskiego wizerunku bardziej, niż porządne i zadbane buty. Nietrudno więc zrozumieć, że wielu z panów zakup eleganckich półbutów traktuje jak inwestycję, starając się znaleźć model i fason, który będzie ponadczasowy i będzie pasować zarówno do eleganckiego garnituru, jak i swobodnego stylu casual.

Fachowcy od wizerunku głośno mówią, że na porządnych butach nie warto oszczędzać, przede wszystkim dlatego, że solidne skórzane buty są w stanie służyć niezmiennie przez kilka, a nawet kilkanaście lat, dodatkowo też są wyjątkowo wygodne i komfortowe, ponieważ dostosowując się do stopy są w stanie sprawdzić się lepiej, niż buty gorszej jakości. Zakup skórzanych butów – ze względu na to, że stanowi inwestycję – powinien zapewnić pozyskanie produktu maksymalnie uniwersalnego. Najpopularniejsze i najbardziej „klasyczne” męskie półbuty to tzw. buty szkockie, które posiadają niezmienny fason, wzbogacany jedynie o nowoczesne detale takie, jak na przykład kapka na nosek. Im mniej detali, tym lepiej, przede wszystkim dlatego, że uniwersalny model i kształt obuwia będzie się doskonale sprawdzał nie tylko na oficjalnych spotkaniach ale także „po godzinach” - w zestawieniu z prostymi jeansami i sportową marynarką. Za buty oficjalne uważa się oxfordy, natomiast derby za mniej oficjalne, jednak jeżeli komuś nie zależy specjalnie na inwestowaniu w dwie niezależne pary półbutów, może zdecydować się na jedną z nich, która będzie służyć przez wiele lat. Nie mniej ważny jest kolor obuwia. Najczęściej spotykana jest czerń – najbardziej uniwersalna i najczęściej spotykana, jednak można wziąć pod uwagę także ciemny brąz czy wiśnię, zwłaszcza wtedy, kiedy częściej buty będą zestawiane ze strojami mniej formalnymi.

Mężczyźni mają swój wkład w rozwój przemysłu obuwniczego – także damskiego - nie tylko jako pomysłodawcy czy inżynierowie, ale także jako praktycy. Okazuje się bowiem, że pierwsze buty na obcasach wsunął na stopę właśnie...mężczyzna. Wszystko miało mieć miejsce na terenie Wersalu, podczas kłótni pomiędzy Ludwikiem XIV i jego bratem księciem orleańskim. Ludwik określał swojego brata mianem „małego i brzuchatego”, nic więc dziwnego, że ten zapragnął dodać sobie kilku centymetrów, starając się – przynajmniej optycznie – wysmuklić swoją sylwetkę. Kiedy w 1661 docinki Ludwika przelały czarę goryczy, Monsieur Phillippe udał się do znajomego szewca i zażyczył sobie stworzenie butów na podwyższeniu, dzięki którym mógłby się swobodnie poruszać. Niestety pomysł spalił na panewce, przede wszystkim dlatego, że złośliwa żona Filipa szybko doniosła Ludwikowi o zamyśle męża. Spór nie został rozstrzygnięty, ponieważ i Ludwik XIV zdecydował się skorzystać z usług tego samego szewca prosząc go o uszycie takiego samego obuwia. Król miał też jako pierwszy wprowadzić do „produkcji” czerwone obcasy, które znane są dzisiaj wśród kobiecej części populacji jako wytwór Christiana Louboutina – projektanta najsłynniejszych damskich szpilek. Szewc Ludwika posiadał umiejętność stworzenia skórzanych butów bez używania nitek, a cały proces wyprawiania i modelowania upragnionego kształtu był pilnie strzeżoną na dworze tajemnicą.

buty górskieDzisiaj męskie buty nie stanowią już zagadki czy tajemnicy, chociaż wiele ze współczesnych firm stara się ukrywać innowacje czy nowatorskie rozwiązania przed czujną konkurencją. Eleganckie, formalne buty męskie są symbolem klasy i wyczucia smaku, jednak rzadko kiedy są przez panów wykorzystywane na co dzień. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie http://www.buty-torebki.com/buty/1-butow-na-zime-zmudne-poszukiwania. Jakie obuwie panowie wybierają najczęściej? Odpowiedź wydaje się dość oczywista i związana jest z praktycznym podejściem do życia. Za najbardziej uniwersalne obuwie, które jest nie tylko wygodne, ale i trwałe, uważane są ciągle buty sportowe, których historia – w porównaniu z całą historią obuwia – nie należy do najdłuższych. Nie oznacza to jednak, że jest mniej istotna. O ważności tego typu wytworów może świadczyć chociażby fakt, że w samym języku angielskim można wyróżnić co najmniej sześćdziesiąt nazw sportowych butów, które powstawały z różnych materiałów, mają inne fasony i służą do najróżniejszych celów. Od momentu, kiedy w 1832 roku Wait Webster opatentował pierwszą gumową podeszwę, przemysł obuwniczy bez większych problemów mógł ruszyć naprzód, stwarzając podwaliny po dzisiejsze szanowane marki takie, jak Reebok, Adidas, Converse, Puma i Nike, które w większości funkcjonują na rynku niezmiennie od prawie stu lat.

Najsłynniejsze adidasy powstały w 1920 roku w Niemczech, w łazience Adi'ego Dasslera, które wzmocnione były przez niego – głównie ze względów technologicznych - trzema paskami, królującymi do dziś i zyskującymi miano najbardziej rozpoznawalnych elementów marki Adidas. W latach 50. XX wieku serca nastoletnich mężczyzn podbijały już trampki, które były nie tylko wygodne, ale i tanie, przez co były w stanie stać się symbolem studentów na całym świecie. Od kiedy w trampkach zaczęli pojawiać się najbardziej rozpoznawalni aktorzy i zbuntowani muzycy, męskie buty na stałe wpisały się w wizerunek eleganckiego buntownika, przyjmując najróżniejsze formy i fasony.