Innowacyjne przyssawki przemysłowe

automatyzacja pracyBiorąc pod uwagę fakt, że przestrzeń przemysłu nieustannie się rozwija, praca w przemyśle ciężkim nie jest już oparta tylko i wyłącznie na eksploatowaniu siły fizycznej pracowników. Jeszcze do niedawna tego typu działania były na porządku dziennym, jednak zmiany jakie zaszły w przestrzeni ergonomii jako nauki o pracy, jak i realizowanie pomysłów należących do współczesnej, zaawansowanej technologii oraz innowacyjnych rozwiązań, doprowadziły do sytuacji, w której energia pracowników oraz siła mięśni nie jest już takim mocnym kryterium rekrutacyjnym.

 

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie w którejkolwiek dziedzinie życia, jeżeli nie byłaby ona zapośredniczona przez technologię, dlatego też współpraca pomiędzy człowiekiem i maszyną wydaje się być już wyznacznikiem naszych czasów. Nic więc dziwnego, że producenci zajmujący się konstruowaniem i wypuszczaniem na rynek różnego typu akcesoriów i urządzeń dwoją się i troją, aby ich wytwory były jak najbardziej intuicyjne i przyjazne dla obsługujących je ludzi. Urządzenia są więc dopasowane do ich możliwości fizycznych, wzrostu, masy ciała oraz umiejętności. Problematyczne było zwykle przenoszenie wielkogabarytowych elementów wyposażenia z jednego miejsca na drugie, co było niezwykle trudne w przypadku transportu ręcznego. Z tego też powodu w przestrzeni hal produkcyjnych oraz zakładów pracy pojawiły się urządzenia takie jak przyssawki transportowe, mające za zadanie odciążać wszystkie zainteresowane osoby w trakcie przenoszenia ciężkich materiałów. W kontekście tak zwanego transportu bliskiego doskonale sprawdzają się przeróżne manipulatory przemysłowe - żurawie, chwytaki i wiele innych, podobnie działających urządzeń, w których przyssawki zastępują siłę mięśni. Nie oznacza to oczywiście, że są w stanie całkowicie zastąpić człowieka, okazuje się bowiem, że wykwalifikowany pracownik nadal pozostaje osobą niezbędną, bez której trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie ogólnie rozumianej branży. W najprostszym skrócie i na przykładzie prostego schematu można więc powiedzieć, że przyssawki przemysłowe stanowią elementy wspomagające działanie manipulatorów, a te z kolei mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie pracowników. Wiadomo oczywiście, że ma to swoje uzasadnienie nie tylko ergonomiczne, ale i powiązane z bezpieczeństwem, dlatego też warto zwrócić uwagę na to, że przyssawki w pierwszej kolejności mają odciążać, czyli wspomagać układ mięśniowo-szkieletowy każdego z osobna.

Automatyzacja wielu procesów oraz czynności nie dziwi już chyba nikogo, dlatego też niezwykle istotne jest, aby wszelkiego rodzaju urządzania znajdowały uzasadnienie w dopasowywaniu ich do wykonywanych czynności. Można więc powiedzieć, że dzięki najnowszym osiągnięciom nauki i techniki, przyssawki zostały wzbogacone o szereg właściwości doskonale sprawdzających się w przemyśle. Jednym z najważniejszych elementów wydaje się być fakt, że przyssawki charakteryzują się dużą elastycznością, przez co idealnie dostosowują się do kształtu oraz rodzaju powierzchni przedmiotu, który mają uchwycić, podnieść i przenieść. Ponadto ich wysoka przyczepność gwarantuje i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Nie istnieje zagrożenie, że dany przedmiot odczepi się od przyssawki z powodu niedokładnego uchwycenia go, ponieważ producenci zadbali o to, aby transport stał się stabilniejszy i bezpieczniejszy. Przyssawki zapewniają również odpowiednio dużą precyzję w umieszczaniu na odpowiednim miejscu przenoszonych elementów, dlatego też mogą być dobrym rozwiązaniem w hurtowniach, w których porządek i ład w magazynach jest priorytetowy. Jedną z najważniejszych kwestii jest, wspomniane już, odciążenie organizmu człowieka. Jest to bardzo ważna kwestia, szczególnie w przypadku pracy w przemyśle ciężkim, a konkretnie, w niektórych jego gałęziach, takich jak przemysł elektromaszynowy, zbrojeniowy czy budowlany. Ze względu na to, że niezwykle rozwinięty w tych dziedzinach jest transport bliski, nie jest możliwe, aby pojedynczy człowiek czy nawet grupa ludzi była w stanie bezproblemowo przemieścić jeden obiekt z punktu A do punktu B zwłaszcza wtedy, kiedy zdamy sobie sprawę, że poszczególny ładunek może mieć wagę nawet kilkuset kilo. Oczywiście istnieje możliwość przetransportowania wielkogabarytowego ładunku za pośrednictwem transportu ręcznego, głównie dlatego, że producenci tworzą urządzenia pomocnicze, takie jak wózki transportowe, dzięki którym można przewozić na krótkich dystansach ładunek nawet do czterystu pięćdziesięciu kilo, jednak manipulatory przemysłowe wyposażone w przyssawki zapewniają swobodę działań oraz dowolność w przenoszeniu większej ilości elementów konstrukcyjnych czy załadunków. O zastosowaniach przyssawek można byłoby mówić długo. Najlepiej skorzystać z informacji zawartych pod adresem http://www.dalmec.pl/pl/przyklady-zastosowan,222.html, ponieważ na wspomnianej stronie wszystkie zastosowania zostały posegregowane i przedstawione w przystępny - nawet dla laika w tej dziedzinie - sposób. Jeśli poszukujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, rozwiązaniem jest przede wszystkim kontakt z zaufanym producentem tego typu sprzętów. Kontakt do poszczególnych firm znajdziemy chociażby w sieci.elektronarzędzia

Ze względu na to, że inwestycja w innowacje i nowoczesne technologie jest już znakiem naszych czasów, gwarantuje ona powodzenie posiadanego przez siebie przedsiębiorstwa. Nowoczesne maszyny oraz urządzenia są także kwintesencją bezpieczeństwa podczas pracy oraz zwiększony poziom komfortu w trakcie realizowania zleceń czy też wywiązywania się z własnych służbowych obowiązków. Warto więc każdorazowo uwzględnić w swoim projekcie budżetowym zaopatrzenie się w manipulatory z przyssawkami oraz pozostałe nowinki technologiczne. Wielu pracowników obawia się kontaktu z maszyną bojąc się, że automatyzacja stanowisk pracy doprowadzi do redukcji etatów. Warto jednak pamiętać, że – przynajmniej na razie – maszyna nie jest w stanie zastąpić człowieka, głównie dlatego, że wymaga stałego nadzoru, ustawiania programów czy dopasowywania odpowiednich funkcji. Stosowanie nowych technologii ciągle jest więc zależne od upodobań ludzi, bez których żaden zakład pracy nie będzie w stanie właściwie funkcjonować. Technologizacja ma jednak swoje plusy, głównie dlatego, że pracownicy nie są przemęczeni i lepiej wykonują swoje obowiązki. Inwestycja w sprzęt odbywa się zatem z korzyścią nie tylko dla pracowników, jak i samego właściciela firmy, który może liczyć na większe zyski przynoszone przez zakład pracy oraz zwiększoną efektywność wszystkich podejmowanych działań.